ИТН твърди, че кабинетът подкрепя ГМО. Това стана ясно от изявление на председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов пред медиите в парламента.
ИТН твърди, че решението е взето на Министерски съвет
Той алармира, че е имало неоповестено заседание на Министерски съвет, на което е взето решение относно позицията на България на предстоящата среща на Съвета на ЕС по темата земеделие. ОЩЕ:Има ли ГМО храни в България?
"Това, което тези престъпници от ПП-ДБ са решили да направи България, е да подкрепи отпадането на регламентите за ГМО храните. Ще подкрепим нови геномни техники за храни и фуражи. Това ще доведе до освобождаване на нови неизпитани ГМО в природата", коментира Йорданов.
ИТН призовават България да не подкрепя ГМО
"Призовах земеделвската комисия да се събере и да вземе решение и да вкара в правия път Министерски съвет", добави Йорданов. Той отбеляза, че решението за ГМО на ниво ЕС ще се вземе в понеделник. ОЩЕ: ГМО - истини и митове: Ето какво казва науката
Лъжа е
Всички точки от редовните заседания на Министерския съвет са предварително оповестени и всички решения се комуникират на сайта на МС и до медиите. Не е имало и няма тайни заседания за ГМО, отговори правителството в официално съобщение.
И поясни: "На заседанието на 6 декември правителството одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 10 - 11 декември 2023 г. в Брюксел. По време на заседанието се очаква да бъде постигнат общ подход по Предложението за регламент относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите от тях. Последните компромисни текстове, представени от Испанското председателство, в много голяма степен отговарят на въпросите, които България е поставяла в провежданите до момента дискусии. В тази връзка първоначално МС реши да подкрепи постигането на общ подход по досието.На заседанието на 10-11 декември ще гласуваме Въздържал се, за да се съобразим с позицията на парламентарното мнозинство, както и със становища, които получи МС днес от неправителствения сектор.
Не се променя регламентът по отношение на ГМО и държавите членки могат да продължават да забраняват използването му, каквато е и политиката на България.
Позицията на България включва правото на информиран избор на потребителите по отношение на продуктите на новите геномни техники. Изказванията за “пробутване на генно-модифицирана храна” или се дължат или на неразбиране, или е нарочна дезинформация".